‏‏‏‏הנביא שועיב, יועץ הניהול הראשון במזה"ת

(סיפר מורי ורבי פנחס נאור ז"ל)

 

הנביא שועיב, הוא יתרו חותן משה, נזכר בקוראן, פרק 28, אבל בסיפור יש ליתרו שתי בנות המוצעות למשה, קצת מזכיר את סיפור יעקב ולבן הארמי.

 

יתרו קדוש לדרוזים, העולים לקברו נבי שועיב - למרגלות הארבל, בכוון קרני חיטין. מקום מענין.

 

בין המוסלמים יש סבורים שיתרו קבור בעבר הירדן, וכך גם טוענים בלשכת התיירות הירדנית. לדעת אחרים יתרו קבור בתימן, בהר הקרוי על שמו, ג'בל נבי שועיב.

 

לעניננו, יתרו חשוב כיועץ הניהול הראשון במזה"ת, ואולי בעולם כלו, ומעשה שהיה כך היה.

 

אחרי יציאת מצרים בא יתרו למשה במחנהו במדבר, ובהזדמנות החזיר לו את אשתו צפורה ובניו גרשם ואליעזר אותם לא ראה זמן רב, ר' שמות, פרק יח.

 

יתרו הסתובב במחנה, ושם לב שמשה לקח על עצמו יותר מדי, ולמעשה מנהל את כל העסק לבד, כשכל זמנו הולך על משפטים, תביעות קטנות, וסתם נודניקים, כי משה היה השופט היחיד. אמר יתרו למשה

 

מָה-הַדָּבָר הַזֶּה אֲשֶׁר אַתָּה עשֶׂה לָעָם--מַדּוּעַ אַתָּה יוֹשֵׁב לְבַדֶּךָ, וְכָל-הָעָם נִצָּב עָלֶיךָ מִן-בּקֶר עַד-עָרֶב (שמות, יח:יד)

 

ואז נתן לחתנו עצה טובה לחלק תפקידים וסמכויות, למנות שופטים לתביעות הקטנות, ולהשאיר לעצמו רק את תפקיד בג"צ, (שמות, יח:יט-כב):

 

עַתָּה שְׁמַע בְּקלִי, אִיעָצְךָ, וִיהִי אֱלהִים, עִמָּךְ ..וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל-הָעָם אַנְשֵׁי-חַיִל יִרְאֵי אֱלהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת-שׂנְאֵי בָצַע; וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם, שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת, שָׂרֵי חֲמִשִּׁים, וְשָׂרֵי עֲשָׂרת.  וְשָׁפְטוּ אֶת-הָעָם, בְּכָל-עֵת, וְהָיָה כָּל-הַדָּבָר הַגָּדל יָבִיאוּ אֵלֶיךָ, וְכָל-הַדָּבָר הַקָּטן יִשְׁפְּטוּ-הֵם; וְהָקֵל, מֵעָלֶיךָ, וְנָשְׂאוּ, אִתָּךְ.

 

משה לא כל כך שוכנע ואמר ליתרו: "תראה, אין לי בעיה למצא אנשי חיל, וביניהם אולי כמה יראי אלהים, ובין אלה אם נחפש היטב - אולי אחד או שנים אנשי אמת. אבל, דחילך, איפה אני מוצא לך היום שונאי בצע?"

 

יתרו מזמן שם לב שחתנו קצת תמים, והסביר למשה בסבלנות: "שמע חביבי, בעד כסף אפשר להשיג הכל".

 

 

 

חזרה return