‏‏‏‏‏

 

נבלוסים

 

משום מה יצא לעיר שכם, היא נבלוס  (שיבוש של השם הרומאי ניאפוליס), מוניטין  בתחום משכבי זכר, עד כדי כך ש"הומו" בפי העם הוא "נבלוסי" (גם "לוטי", וכך אלואט מן ראהב = יותר הומו (אפילו) מנזיר [1],  ללמדך שהכנסיה הקתולית זוכה להערכה גם אצל הערבים.)  

 

אגב, לעיר קנדאהאר (Kandahar) באפגניסטן, הקרוייה ע"ש מייסדה אלכסנדר הגדול, יצא מוניטין דומה, ופתגם אפגני (בשפת פאשטו) אומר: "כשהציפורים טסות מעל קנדאהאר הן מכסות בכנפיהן את אחוריהן".

 

נעזוב את הציפורים הזהירות של קנדאהאר, ונחזור לנבלוס, ושני סיפורים איח'סיים (x rated) ששמעתי בנעורי ותצילינה אוזניי.

 

אי הבנה מצערת   

 

יש אנשים שמסיבה זאת או אחרת קורצים בעינים (אז מה, באזניים?) ללא שליטה וללא סיבה. לפעמים קוראים לתנועה העצבנית הזאת "טיק", וכבר אמרו חז"ל: "טוב טיק בעין מתיק במשטרה".

 

יהודי כזה נסע לפריס, עיר האורות. היה זקוק למלון וכיון שידע קצת צרפתית, עצר צרפתי עובר-אורח ושאלו: "סליחה מוסייה, איפה יש פה איזה מלון?" כשהוא קורץ בעיניו כמה פעמים. הצרפתי הבין אותו מיד (הצרפתים עם חכם) והביא אותו לבית-זונות.

 

המאדאם במקום שאלה אותו: "מה אפשר לעשות בשבילך, מוסייה?" והיהודי ענה: "אני צריך חדר ללילה" כשהוא קורץ פעם או פעמיים. "חדר יש לי, אבל כל הבחורות שלי תפוסות" אמרה המאדאם. היהודי קרץ שוב ואמר: "מה אני צריך את הבחורות שלך? מצדי את יכולה לדחף אותן ..." ולפני שגמר את המשפט המאדאם צעקה לכוון החצר: "יא מוחמד, חוט גריז פי טיזאך, איג'אך נבלוס" (יא מוחמד, שים גריז בתחת, נבלוס בא!)

 

 

הנדסה מקצוע חשוב

 

סלים וסמיר, שני נבלוסים, עמדו לבצע את זממם, ואז ראו שיש בעיה בגלל  שסלים גבוה מסמיר. אמר סלים לסמיר: "אתה יודע מה? תעמוד על בלוק ואז זה מסתדר". עמד סמיר על בלוק, אבל אז היה גבוה מדי מה שחייב את סלים לעמוד על לבנה, וכ"ו.

 

כעבור עוד כמה בלוקים ולבנות, אמר סלים לסמיר: "מה אנחנו, נבלוסים או מוהנדסים?"

 

מוסר השכל:  אהבה מנצחת הכל (amor vincit omnia)

 

 

הערות

 

[1] בן-ציון אלקלעי ויחיאל קארה: פניני ערב: מבחר פתגמים ומטבעות לשון בערבית הארצישראלית, הוצאת משרד הבטחון, 1993, עמ' 279.

 

חזרה  return