‏‏‏‏‏השעה האחרונה

 

כל דת עוסקת בשני קצים, הקץ האישי (שלי ושלך), והקץ האוניברסלי הוא יום-הדין או השעה האחרונה [1] .

 

ביהדות - השעה האחרונה בביאת המשיח (חזרתו אצל הנוצרים), תיקון עולם (מלכות שמיים לנוצרים), ושלום פסטוראלי, כפי שתיאר ישעיהו:

 

וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹתלא יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה. (ב: ד)

 

וְגָר זְאֵב עִם-כֶּבֶשׂ, וְנָמֵר עִם-גְּדִי יִרְבָּץ; וְעֵגֶל וּכְפִיר וּמְרִיא יַחְדָּו, וְנַעַר קָטן נהֵג בָּם.  וּפָרָה וָדב תִּרְעֶינָה, יַחְדָּו יִרְבְּצוּ יַלְדֵיהֶן; וְאַרְיֵה, כַּבָּקָר יאכַל-תֶּבֶן.  וְשִׁעֲשַׁע יוֹנֵק, עַל-חֻר פָּתֶן; וְעַל מְאוּרַת צִפְעוֹנִי, גָּמוּל יָדוֹ הָדָה.  לא-יָרֵעוּ וְלא-יַשְׁחִיתוּ, בְּכָל-הַר קָדְשִׁי: כִּי-מָלְאָה הָאָרֶץ, דֵּעָה אֶת-יְהוָה, כַּמַּיִם, לַיָּם מְכַסִּים. (י"א: ו-ט)

 

אצל הנוצרים, לפני שתקום ממלכת השמיים וייכון השלום של ישעיהו, תהיה מלחמה גדולה סופית, מלחמת גוג ומגוג בהר מגידו (Armageddon, ראה חזון יוחנן הוא Revelations, פרק 16). הטובים ינצחו לא לדאוג אבל, המתים

ייצטרכו עדיין לעמוד למשפט, כמתואר בחזון יוחנן, פרק 20, [2] .

 

בהינדואיזם אין תיקון עולם, אבל יש תיקון אישי, לאחר גלגולים כנדרש.

 

הדתות שהזכרנו מסתכלות קדימה לעתיד מושלם, עולם מתוקן, מלכות שמיים [3] . ואצל המוסלמים? שלמות וצדק הושגו (וייתכנו רק) בעבר, בזמן הנביא. אנחנו, בני תמותה, לא נוכל לעולם לחזור על התהילה של המאה השביעית. חבל על הזמן.

 

והשעה האחרונה? עסקים כרגיל, להרוג יהודים.

 

ולמה דוקא יהודים? כידוע - לכל המעונין, ואינו מפחד, לדעת שנאת היהודים של המוסלמים (האדוקים) היא חלק מאמונתם שאין לשנותו, והיא מבוססת על כתבי קודשם, ועל הדוגמא שנתנו הנביא מוחמד והכליף עומר, כשחיסלו את כל השבטים היהודיים בחצי האי ערב. מה שקרה בארץ-ישראל במאה השנים האחרונות לא עזר לענין אבל אפשר להגיד שהמוסלמים שונאים אותנו הרבה לפני זה, עוד מהבית [4] .

 

לדוגמא, קטע ח'דית [5] בתרגום עברי (שלי):

 

אבו-חוריירא סיפר: שליח אללה (עליו השלום) אמר: השעה האחרונה לא תבוא עד שהמוסלמים ילחמו ביהודים ויהרגו אותם. היהודים יתחבאו מאחרי סלעים ועצים, והסלעים והעצים יקראו: "מוסלמי, עבד אללה, יהודי מתחבא מאחורי, בוא והרוג אותו", אבל עץ הע'רקד לא יקרא, כי הוא עץ היהודים.

(סחיח מוסלם 5203) [6]

 

 

 


שאלה למומחי הבוטניקה: מה הוא עץ הע'רקד (الغرقد) המוזכר לעיל "עץ הע'רקד לא יקרא, כי הוא עץ היהודים" (شجر ‏ ‏اليهود)? אולי ראוי שהקרן הקיימת לישראל תיטע יערות של ע'רקד כמסתבר, עץ מאד שימושי - בכל רחבי המזרח התיכון החדש.

 

 


קטע הח'דית לעיל, הידוע היטב כי המטיפים במסגדים מרבים לחזור עליו, הומחש בספטמבר 2001 בפרויקט אמנותי ע"י הסטודנטים באוניברסיטת אל-נג'אח בשכם, כשהקימו סלע ועליו טייף רקורדר שהשמיע את ההקלטה: "מוסלמי, עבד אללה, יהודי מתחבא מאחורי, בוא והרוג אותו".

 

פרויקט אמנותי אחר של הסטודנטים החביבים באל-נג'אח היה מודל של מסעדת סבארו בירושלים (ר' תמונה), בה נרצחו (ב 19 לאוגוסט 2001) 15 ישראלים, ונפצעו עשרות, רובם קשות. במודל הריאליסטי נכללו דברים שנראו כחלקי גוף אדם, להדגים את הצפוי ליהודים.

 

 

 

 

 

 


הערות

 

[1] העיסוק בקץ האוניברסלי נקרא בלעז Eschatology, להבדיל, ואולי לא, מ: Scatology, שהוא עיסוק בהפרשות גוף.

 

[2] חזון יוחנן (Revelations), פרק 20:

 

וָאֵרֶא אֶת־הַמֵּתִים גְּדוֹלִים עִם־קְטַנִּים עמְדִים לִפְנֵי־יְהוֹה וּסְפָרִים נִפְתָּחִים

גַּם־סֵפֶר אַחֵר נִפְתָּח הוּא סֵפֶר הַחַיִּים וַיִּשָּׁפְטוּ הַמֵּתִים כַּעֲלִילוֹתָם כַּאֲשֶׁר הֵם כְּתוּבִים בַּסְּפָרִים הָהֵם׃

וְכָל־אִישׁ אֲשֶׁר א־נִמְצָא כָתוּב בְּסֵפֶר הַחַיִּים נֶהְדַּף אֶל־תּוֹ הַיָּם הַבּעֵר בָּאֵשׁ׃

 

[3] בהינדואיזם הושגו שלמות וצדק גם בעבר, בעידן ה- Ramraj , כשהאל Ram מלך ב Ayodhya

 

[4] ראה גם שמעון מרכוס, "שנאת היהודים באיסלם", מחניים ע"ו, תשנ"ג

http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/mahanaim/markos1a-3.htm

 

[5] סחיח מוסלם 5203

‏حدثنا ‏ ‏قتيبة بن سعيد ‏ ‏حدثنا ‏ ‏يعقوب يعني ابن عبد الرحمن ‏ ‏عن ‏ ‏سهيل ‏ ‏عن ‏ ‏أبيه ‏ ‏عن ‏ ‏أبي هريرة ‏
‏أن رسول الله ‏ ‏صلى الله عليه وسلم ‏ ‏قال ‏ ‏لا تقوم الساعة حتى يقاتل المسلمون ‏ ‏اليهود ‏ ‏فيقتلهم المسلمون حتى يختبئ اليهودي من وراء الحجر والشجر فيقول الحجر أو الشجر يا مسلم يا عبد الله هذا يهودي خلفي فتعال فاقتله إلا ‏ ‏الغرقد ‏ ‏فإنه من شجر ‏ ‏اليهود ‏

 

[6] תגובה של חבר יפה-נפש לכתוב לעיל: ואצלנו לא כתוב "שפוך חמתך על הגויים ..." ?

 

 

חזרה return